La Lengua Exiliada Imre Kertész

ISBN:

Published: March 2007

Paperback

160 pages


Description

La Lengua Exiliada  by  Imre Kertész

La Lengua Exiliada by Imre Kertész
March 2007 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 160 pages | ISBN: | 10.70 Mb

Nawet jeśli mówię o czymś zupełnie innym, mówię o Auschwitz, podsumował swą twórczość Kertész, dając jednocześnie wyraz przekonaniu, że tylko głęboko subiektywna, zakorzeniona we własnym doświadczeniu refleksja może być skutecznym narzędziemMoreNawet jeśli mówię o czymś zupełnie innym, mówię o Auschwitz, podsumował swą twórczość Kertész, dając jednocześnie wyraz przekonaniu, że tylko głęboko subiektywna, zakorzeniona we własnym doświadczeniu refleksja może być skutecznym narzędziem poznania.

Zebrane w tym tomie eseje i przemówienia z lat 1990?2002 są tejże wiary wyrazem. Rozważania nad kulturą i historią podejmowane z perspektywy biografii autora nieuchronnie, jego zdaniem, prowadzą do wniosku, że holokaust nie był wydarzeniem obcym kulturze Zachodu, ale czymś z niej wyrosłym i do niej przynależnym. Świadectwo tej tragedii -- jakie pozostawili Tadeusz Borowski, Paul Celan, Primo Levi, a nie te z filmu Lista Schindlera, który głosi triumf humanizmu -- jest zatem istotnym elementem samowiedzy Europejczyka. Z tym właśnie przeświadczeniem Kertész pisze o antysemityzmie, powinnościach intelektualistów, roli literatury w kształtowaniu świadomości historycznej, o przyszłości Europy Środkowej i Wschodniej, o pozostałościach totalitaryzmów XX wieku -- konformizmie, bierności, nieodpowiedzialności, podatności na demagogię.

Kreśli przy tym poruszający obraz egzystencji, która budzi jego grozę -- samotnej, w poczuciu obcości, pozbawionej oparcia, jakie dają społeczne więzi, bez nadziei na lepszą przyszłość, bez wiary w optymistyczną dynamikę historii. Szkice składające się na tę książkę, napisane bez patosu i erudycyjnych popisów, są znakomitym dopełnieniem prozatorskich arcydzieł Kertésza.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "La Lengua Exiliada":


snaparazzi.eu

©2013-2015 | DMCA | Contact us